Archive for Aralık, 2008

Sığırların altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkekğine dana, altı aylıktan gebelik dönemine kadar dişilerine düve, erkeğine boğa denilmetedir. Boğanın inenmişe yani (burulmuşuna) tosun denilir.

Devamı »

Arap atları, zekâsı, sadakati ve dayanıklılığı ile bilinen bir at cinsidir. Kökeni İlk Çağ’a kadar dayanır.
Arap atının, önden bakıldığında V şeklinde bir kafası, geniş alnı, küçük burnu, geniş burun delikleri bulunur. Birçok Arap atının gözlerinin arasında, bedevilerin jibbah dedikleri, sıcak havada nefes almayı kolaylaştıran bir çıkıntı bulunmaktadır. Arap atlarını boynu da oldukça geniştir. Altı yerine beş bel omuru oldupu için sırtı diğer cinslere göre daha kısadır. Buna rağmen ağır biniciyi kolaylıkla taşır. Arap atlarını en önemli özellikleri doğal olarak kalkık duran kuyruklarıdır.

Devamı »

Kertenkelelerin uzunca ve yuvarlakça olan vücutlarının üzerleri pullu ya da tırtıklıdır. Çoğunlukla dört ayaklı ve pekazı iki ayaklı ya da tamamen ayaksız olurlar. Her ayakta beşer adet parmak ve uçlarında gelişmiş tırnakları bulunmaktadır. Karın pulları sırt ve yanlarda olan pullardan daha büyüktür.

Devamı »

Hin horozu bakımı: Bakımdan kasıt hayvanın ortam şartlarının iyileştirilmesi dir. Yani ortamın nemi, ısısı altlık durumu yemliklerin temizliği suyun kalitesi yemin kalitesi hayvanların sıklığı barınağın güneş alıp almadığı ve hatta buna gürültülü bir yer olup olmadığını da ekleyebiliriz gürültü hayvanlar üzerinde stres etkisi yapmaktadır.

Nem: kümesin nemli olması temre başta olmak üzere birçok mantar hastalıklarının çıkmasına neden olmaktadır.
Isı: Hint horozları için en uygun ısı 20–24 derece dolayındadır. Bu dereceler in daha düşük olması hayvanlarda çok büyük rahatsızlık oluşturmasa da üzerindeki ısılar sıcaklık stresine neden olmaktadır.
Su: hayvanların içtiği su her zaman temiz olmalı özellikle yazın çok çabuk bakteri üreyerek sindirim sitemi rahatsızlıklarına neden olur.
Yem: Yemin kalitesi hayvan yetiştiriciliğin de önemlidir. Güvenilir firmaların yemlerinden alınması yemcinin ve horozcunun yemleri depolama koşulları çok önemlidir nemli yerde saklanan yemler küf üreterek hayvanları zehirleye bilir. Birçok horoz yetiştiricisi bu nedenle hayvanlarını kaybetmişdir. İlaç tedavisi yaptığı halde çözüm alınamaz.
Güneş: Yavru horoz gelişimi için sağlık açısından günüş enerjisi çok önemlidir.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik