Archive for Nisan, 2009

Gelincikler çiftleşme zamanının dışında yalnız yaşadıkları tahmin edilmektedir. Bereketli bir bölgeye yerleştiklerinde bir daha uzaklaşmaz ve orayı benimserler. Avlandıkları bölgeye sahip çıkarlar ve bu bölgenin sınırlarını anal bezelerinde ürettikleri bir kokulu sıvı ile işaretlerler. Çiftleşme zamanında erkekler dişi arayışına çıkar ve bir süre göçebe olarak hayat sürerler. Diğer erkeklerden uzak durmaya çalışırlar, ama karşılaştıklarında dövüşe bilirler.
Bütün sene boyunca çiftleşebilirler, ama üreme faaliyetlerin yoğunlaştığı zaman ilkbahar mevsimi dir. Bereketli zamanlarda bir senede iki kez yavru doğurabilirler. 34-37 gün süren bir gebelikten sonra 3-10 (genelde 5) yavru doğururlar. Yavrular çoğunlukla ilk seneyi atlatamaz ve ölürler. Gelinciklerin Ömürleri ortalama 3-5 seneye dir.

gelinciklerde ureme

Devamı »

Gelincikler özellikle kemirgenler ile beslenirler. Vücut yapıları fare tünellerine girmek için çok uygundur. Bu kısıtlı besin seçeneğinden dolayı, bir bölgede yaşayabilmek için belli bir fare popülasyonuna ihtiyacı bulunur. Ancak sezonal olarak kuşlar, kuş yumurtaları, yavru tavşanlar, yeni doğmuş kediler ya da kertenkeleler ile de beslenirler.

gelincik resimleri

Devamı »

Etiketler:

Gelincik, Mustelidae ailesinden Mustela cinsinden bazı küçük yapılı etçil hayvan türlerinin ortak adı dır.

beyaz gelincik

Devamı »

Domuzlar orta büyüklükte, fıçı şeklinde çevik bir vücut yapısına sahip memeli hayvanlar dır. Vücutları çok seyrek, fırça gibi sert ve kısa olan kıllarla örtülü dür. Renkleri kırmızımsı kahverengi ile gri ya da siyah arası değişir. Uzunlukları 50-190 cm (artı 3-45 cm kuyruk) ve ağırlıkları 6-350 kg arasında deişiklik gösterir.

Kafaları uzun ve gözleri küçük dür. Kuyrukları ince ve uzun dur. Burunları önden bakıldığında yuvarlak ve düzdür ve bir fil hortumunun ucunu andırmaktadır. Kulakları ince ve sivri dir. Erkeklerin köpek dişleri çoğu zaman dışarı doğru uzamıştır. En ilginç dişlere sahip olan domuz türü geyik domuzudur. Geyik domuzunun dişleri burnunu deşerek yukarıya doğru büyür.

Domuzların her ayaklarında daima 4 parmakları bulunur. Toynaklaşmış olan 2’inci ve 3’üncü parmaklar diğerlerinden daha büyük olur ve bütün ağırlığı taşır. Daha küçük olan 1’inci ve 4’üncü parmaklar daha yüksekte durur ve yere temas etmezler.

evcil domuz yolun ortasanda yavrularanı emziriyor

Devamı »

Domuzlar geviş getirmeyen bir çift toynaklı ailesi dir. Ailenin 5 cinse ayrılan 20 türünden Avrupa’da ve Türkiye’de bulunan tek temsilcisi, evcil domuzun atası olan yaban domuzudur.

yaban domuzu

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik