Archive for Haziran, 2009

Kır tavşanı, yer köpeği, ada tavşanı ya da daha çok bilinen adıyla arap tavşanı (Allactaga williamsi) Orta Anadolu Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi ovalarıyla Doğu Anadolu’nun yayla ve steplerinde görülmektedir. Türkiye’de yaşayan diğer türlerinden A. elater genellikle Iğdır-Kars dolaylarında, A. euphratica Şanlıurfa civarında yayılım gösterir. Çok fazla bilinen ve rastlanılan bir tavşan türü değildir.

Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 ila 2 bin 600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşam sürerler.

Gececil bir kemirgen türüdür. Kanguru gibi zıplayarak yol alırlar. Yaşadığı yerlerde kalabalık koloniler kurarlar. Herhangi bir tehlike ile karşılaştığında hızlı manevralarla yuvasına girip yuva ağzını hemen kapatır. Jerboa olarak da bilinirler. Arap ülkelerinde özellikle Suriye’de avlanılıp yenilir. Ülkemizde tarım sebebiyel hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanının nesli tükenmek üzeredir.

Arap Tavşanları Gobi Çölü’nde yaşar.

arap tavsani

Devamı »

Kuzu’ lar iki büyük bölümde ele alınırlar bunlar; Süt kuzuları ve kasaplık kuzular. Süt kuzuları peynir yapımında koyun sütü kullanılan bölgelerde beslenirler ve bu yavrular daha 5-7 haftalıkken kesilirler. Bu kuzuların ağırlıkları 10 kiloyu bulmaz.

kuzu resimleri

Devamı »

Türkiyede ev hayvanı olarak yetiştirilen mandaların sayısı 1982 yılında 1.002.000 iken, 2006 yılına kadar 104.965’e düşmüştür. Günümüzde ise bu sayının yarısının altına kadar düşmüştür.

canla manda

Devamı »

Manda boynuzlugiller ailesinden sığırlar alt ailesine ait bir tür dür. Çoğunlukla ev hayvanı olarak bilinir. Yabani mandaların sayıları günümüzde çok azalmıştır.

manda 1

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik