Archive for Temmuz, 2009

Montofon ineklerin Anavatanı İsviçre’dir.  Sütü için beslenen inek ırkları‘ ndan dır. Aslında Esmer ırkına dilhil olanbu inekler Montafon adıyla bilinir.Türkiye’de boz ırk sığırlarla yapılan melezlemelerle Karacabey Montafonu üretilmiştir. Bugün bu ırktaki hayvanlar Türk Esmeri denecek kadar ülkemize ait dir. Rengi gümüş renginden koyu esmere kadar değişiklik gösterir. Sırtta açık renk bir çizgi vardır. Burun ucu, boynuz ucu, kuyruk ucu siyah resinklidir. Çok iri cüsselidir. Hem süt verimi, hem et verimi çok yüksektir. Besi tutma özelliği en üstün ırklardan biri dir. Türkiye’nin her yerine yayılmıştır. Her iklime ve her bölgeye kolayca uyum sağlar.

Montofon İnek 2

Devamı »

Simental inekler aslen İsviçreli inek ırklarıdır. Alaca renkere sahiptirler. Deriyi kaplayan derinin sarı, beyaz yada kırmızı, beyaz parçalardan alacası bulunur. Baş beyaz, sarı ya da kırmızı beneklidir. Tırnakları ve bedeni sağlamdır. Çok iri yapılı bir inektir, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı geniştir. Besi hayvanı olarak çok elverişli bir inek ırkıdır. Çabuk besi alır, et verimi çok yüksektir.

Simental İnekler

Devamı »

Bir muhabbet kuşunun dişimi yoksa erkemi olduğunu anlamak için gagasına bakmak yeterlidir. Gaga rengi mavi olan kuş erkektir. Gaga rengi beyaz veya kahverengi olan muhabbet kuşu ise dişidir.

Dort tane muhabbet kusu

Devamı »

Pire, Siphonaptera grubunu meydana getiren kanatsız, küçük, kan emici 1.600 dolayında böcek türüne verilen genel bir addır. Tropik, astropik ve ılıman bölgelerden kutup bölgelerine kadar yayılmış olan bu böcekler özelleşmiş vücut yapıları sayesinde memelilerin ve kuşların derisine tutunarak kanlarını emer, konakları arasında yer değiştirirken son derece tehlikeli hastalıkları da bulaştırabilir. Vebanın insanlara bulaşmasında baş rolü oynayan keme piresi (Xenopsylla cheopis) ve akrabaları ortaçağda Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur. Pireler dış parazitlerdir. Memelilerin ve kuşların kanlarını emerek yaşamlarını sürdürürler. Boyları 1,5 milimetreden 3,3 milimetreye kadar değişiklik göstermektedir. Hızlı hareket edebilen genelde koyu renkli canlılardır. Genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunurlar ve ısırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları salgı kaşınıtı meydana getirir. Alerjik reaksiyon gösterildiği takdirde deride kızarıklıklar meydana gelir. Taşıdıkları Yersinia pestis adlı (bakteri) insanlara bulaştığında ölümcül veba hastalığı bulaştırabilir.

pire

Devamı »

Bütün köpekbalıklakrının en hassas yerlerı burunlarıdır. Burunlarında avlarını algılamak kan kokusu almak ıçin çokca sayıda olan sınırlerden dolayı burnuna en ufak bir parmak darbesi bile onların kaçmasına, irkilip yanınızdan uzaklasması için yeterlı olur. Hatta burunları çok narin oldugu için en ufak derbede kanar.

kopekbaligi

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik