Archive for Ağustos, 2009

memeli hayvanlar

Memeliler veya Mammalia, hayvanlar aleminin insanların da dahil olduğu, omurgalıların en evrimleşmiş grubudur.

Dünya üzerinde yaklaşık 4500 memeli hayvan türü bulunur. Bunların 200 kadarı Avrupa’da görülebilir, Türkiye ise tek başına yaklaşık 170 memeli türü bulunmaktadır. Memeli hayvanlar çift ve karmaşık dolaşım sistemine sahip, sabit vücut sıcaklıklı hayvanlardır. Vücutları genellikle kıllarla örtülüdür. Genç bireyler anne sütü ile beslenir. Genellikle bacak şeklinde oluşmuş dört üyeleri vardır. Solunumda diyafram kullanırlar. Alt çeneleri bir çift kemikten meydan gelir; orta kulaktaki kemikler üç parçalı olup kulak zarı ve iç kulakla bağıntılıdır. Hemen hemen hepsinde yedi boyun omuru vardır.

Memeliler, sıcak kanlı canlılardır. Yani vücut sıcaklıkları genel olarak çevre koşullarına bağımlı değildir. Bu ısı yalıtkanlığını sağlamak için ise toplam ürettikleri enerjinin % 80’ini harcarlar. Vücutları tüylerle kaplıdır ki, bu doku bazı türlerde dikenli bir hal alabilir (örneğin kirpi) veya azalıp neredeyse pürüzsüz hale gelebilir. Örneğin insan, yunus ve balinalarda olduğu gibi. Memeliler doğurarak çoğalırlar.

Yavru memeliler, genel olarak belirli bir gelişim evresini tamamlayıncaya kadar annelerinin karnında taşınırlar. Doğum sırasında yavrunun gelişmişliği memeli türüne göre değişiklik gösterir. Kör (ve genelde çıplak) doğan ve bazen yıllarca annesi tarafından yetiştirilen memeli türleri olduğu gibi, doğumun ardından kısa süre içinde koşmaya veya yüzmeye başlayan memeli türleri de vardır. Ancak genel olarak memelilerde, yavruların belirli bir süre anne tarafından bakılır. Dişi memeli, yavrusunu bebeğin gelişimi için gerekli bileşenleri içeren zengin içerikli anne sütü ile besler.

Memelilerin vücut büyüklükleri değişklik gösterir. En küçük memeli, bir böcekçil olan Yabanarısı yarasası (Craseonycteris thonglongyai – ortalama 3 cm, 1 gr); en büyük memeli ise Mavi balina’dır. (Balaenoptera musculus – ortalama 35 m, 120 ton). Memeli vücudu, sıcak ya da soğuk iklim koşulları ile mücadele için de farklı özelliklere sahiptir. Karasal memeliler için kalın bir kış kürkü, deniz memelileri için deri altında kalın bir yağ tabakası ya da yağlanmış bir kürk bu mücadelenin silahlarıdır. Bazı memeliler de kış uykusuna yatarak, bu dönemi enerjiden tasarruf ederek geçirir . Yiyeceğin bol olduğu dönemde vücudunda depoladığı fazladan kalorileri, yiyeceğin kıt olduğu bu dönemde ‘uyku’ durumunda iken yakar. (Bunlar sincaplar, ayılar ve porsuklarda olduğu gibi.) Bu durum gerçek bir kış uykusu halini de alabilir (yediuyurlar veya yarasalarda olduğu gibi) yani bu süre içinde canlılar, yaşamsal faaliyetlerini ve vücut sıcaklıklarını minimuma indirirler.

Bazı memeli türleri insanlar tarafından evcilleştirilmiştir ve yabani türleri ortadan kalkmış veya çok az kalmıştır. Örneğin inek, at, koyun gibi

Porsuk Kuzey yarım kürede Asya ve Avrupa’nın belirli bölgelerinde yaşayan, boyları 90 cm ağırlıkları ise 20 kg’ı bulabilir. Porsukların sırtı açık sarımsı kurşuni renkte, karın bölümü kestanerengi, bacakları ve karnının altı siyah renkli dir.

Porsuk

Devamı »

Atlar 40ila 60 sene arasında  yaşarlar. Bazı kısraklar 25 yaşına kadar doğurur.Atlarda  gebelik on bir ay sürer ve doğan yavrunun gözleri açık tır ve birkaç dakika sonra ayağa kalkarak annesini takibe başlar.

Dortnala kosan at

Devamı »

Kangalların vücut iri ve kaslı,tüyler sık ve kısadır.Vücudu kaplayan kılların rengi kirli beyaz, açık sarı ve açık kahverengi arasında değişikliş gösterir. Ağız çevresi, gözçevresi ve kulaklar siyah renklidir. Bu renkler Kangal köpeğine ait bir ırk özelliği olarak kabul edilir. Gözler kahverengi tonlarındadır. Göğüs geniş ve derindir. Baş büyük ve yuvarlağa yakın,kulak orta uzunlukta ve yatık, burun nispeten küttür. Bel orta uzunlukta,kuyruk yukarı doğru kıvrıktır. Bacakları uzun ve kalın, pençeleri büyüktür. Parmak sayıları ön ve arka ayakta dörttür.

kangal

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik