Archive for Ekim, 2009

Sıcan Resimleri

Kemiriciler ailesinden sıçanların ağırlıkları 250-300 gr kadar dır. Ada tavşanı büyüklüğünde olanları vardır. Bir dişi sıçanın 10 memesinden 4’ü göğüste, 6’sı kasıkta yeralır. Çevreye ençok zararveren fare türüdür.

Devamı »

Denizli horozu

Denizli horozu, renk ve vücut yapısıyla ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle, Denizli’nin sembolü olan uzak yörelere kadar isim yapmış yerli bir horoz ırkıdır.

Denizli Horozu’nun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacakları koyu gri ya da mor, ibikleri balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızı ya da kırmızı üzerinde beyaz benekli genel olarak renk, siyah kirli beyaz ortak karışık haldedir. Bazen kanat tüyleri üzerinde kahverengi renkler olur. Al horozlarda ise siyah-kırmızı karışım şeklindedir. Denizli Horozu’nun canlı ağırlığı ortalama 3-3.5 kg civarındadır. Denizli Horozları renklerine, vücut yapılarına ve ibik şekillerine göre üçe ayrılır. Vücut yapılarına göre yüksek boyun, sülün ve küpeli olmak üzere üç tipi vardır. İbik şekillerine göre ise geniş ve dar olmak üzere iki tipi vardır. Renklerine göre demir kır, pamuk kır, kınalı, al, siyah ve kürlü olmak üzere altı tipe ayrılırlar.

Denizli horozunun sesi, tonuna ve netliğine göre sınıflandırılmaktadır. Ses tonuna göre ince, davudi, kalın ses olmak üzere üçe ayrılır. Davudi ses, ince sesle kalın ses arasında ve kalın sese yaklaşan tek bir sesdir. Niteliğine göre net ses, hüzünlü ses, cırlak ses, dalgalı ses (alaycı ses) olmak üzere dörde ayrılır.

Denizli horozlarının birinci yılda ötüş uzunlukları 20-25 sn olmaktadır.

Devamı »

dovusen kaplanlar

Erkek kaplanların bölgesi bir sürü dişi kaplanın bölgesini kaplayabilir ama kendi bölgelerinde yabancı bir erkeğe müsamaha göstermezler. Agresif doğaları gereği bölgelerini korurken çok şiddetli kavgalar çıkabilir genellikle bu kavgada erkeklerden birinin ölümü ile sonuçlanır.

Devamı »

aladogan

Bu kadar hızlı bir kuşun resmi ancak bu kadar güzel çekilebilir. Kartalgiller ailesinden ala doğan kuşu avına doğru dalışa geçtiğinde saatte 322 km hıza ulaşabiliyor. Kartal ölçülerinde bir doğan türü olaran bu kuşun sırt mavi-gri, alt kısmı beyaz çizgili, kafası ve “bıyıkları” siyah renklere sahiptir.

Devamı »

Dunyanın en hızlı balıgı yelken balıgı

Istiophoridae ailesinin Istiophorus cinsine ait yelken balığı, okyanusların görece sıcak bölgelerinde hayat sürer. Maviyle gri arası bir renge sahip olan bu balığın, yelken olarak da bilinen, sertleşebilme özelliğine sahip bir sırt yüzgeci vardır. Yelken balığının dikkat çekici bir diğer özelliği ise, kılıçbalıklarında da bulunan, uzun bir gagaya benzer ağız yapısıdır. Saatte 110 km’ye kadar ulaşan hızıyla dünyanın en hızlı balığı dır. Yelken balığının yakalanması hayli zordur.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik