Archive for Aralık, 2010

Şivava veya Çivava dünyanın en küçük köpek türlerinden biri ırkı dır. Diğer bideğişle şivava türü köpeklerin ağırlığı 0,5 – 2,7 kg, omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm’dir. Kulakları büyüktür. Postu, çeşitli renk karışımları sahip olabilir ama Meksika’da en değerlileri açık kahverengi ve beyaz renkli olanlardır.

Şivava soğu hiç sevmezler ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalı olur. Apartmanda beslemek için uygun bir köpek türü dür.

Bu küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olurlar.

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanması gerekir. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanmalı dır. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa kesilmelidir. Şivavalar orta derecede tüy dökerler.

Şivava ‘nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir şivava her ırktan köpekle anlaşabilir.

Şivava savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.

Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.

Şivava inatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Şivava iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına olanak verir.

Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür.

Devamı »

En küçük balık türü Hint Okyanusu’nda yasayan  kaya balığı dır. Yaklaşık 2 milimetreye kadar büyüye bilir. Kaya balıkları Gobiidae ailesini oluşturan hem tropikal hem de ılıman bölgelerde bulunan balıklardır.

Hem denizde, hem acı sularda, hem de tatlı sularda yaşayan türleri vardır. Bu balık türünüm özelliği, ventral yüzgeçlerin tek bir yüzgeç teşkil etmek üzere birleşmesi, baş büyük olamsı dudaklarının gelişmiş olmasıdır. Duyusal deri uzantıları ve yumrular baş üzerinde yaygındır. Yan çizgi ya tamamlanmamıştır veya
yoktur. İki adet iyi gelişmiş dorsal yüzgeçleri vardır ve deri birçok türde ya tamamen pulsuzdur veya çok ince ktenoid pullarla kaplıdır. Genellikle sığ sahil alanlarında çok bol bulunan karnivor balıklardır. Yumurtalanma zamanında erkeklerin rengi koyulaşır, yüzgeçleri uzar ve başının şekli değişir. Kabuklar taşlar ya da otlar gibi korunmalı yerlerde basit yuvalar yaparlar ve buralara yapışan yumurtaları, larvalar çıkıp yüzünceye kadar korurlar.

Olta balıkçılığında aranan bir türdür. Eti lezzetlidir. Türkiye’de zaman, zaman denizlerden tatlı sulara girerler.
Devamı »

Sığınlar geyikgiller ailesinden boynuzlu, boynu sakallı büyük bir geyik türü. Sığınlar çift toynaklı memeli hayvanlar dır. Avrasya ve Kuzey Amerika’da yaşarlar.

Devamı »

Etiketler: , , ,

Şempanze türü maymun Afrika’daki Kongo Nehri ve çevresine yayılış göstermiş olan insansı memeli bir hayvan türü dür. Şempanzeler goriller, insanlar ve orangutanlarla birlikte Hominidae ailesine mensuptur. 6 milyon yıl önce insanın atasından ayrılan şempanzeler, bu bağlamda bilimsel olarak insanın yaşayan en yakın akrabası olarak kabul ediliyor.

Devamı »

Dumanlı pars kedigiller ailesinden Güneydoğu Asya’da yaşayan büyük bir kedi türü dür. Uzaktan leopara benzeyen hayvan hakiki büyük kedilerin, tarihsel kökeni eski bir temsilcisi olarak kabul ediliyor.

Dumanlı parsın gövde boyu 90 cm, kuyruk uzunluğu ise 80 cm dir. bu kedilerin büyüklüğü yaklaşık kurt köpeği kadardır. Dumanlı parsın kürkü sarı zemin üzerinde büyük, koyu ve düzensiz şekillerde lekeler taşır. Bu lekelerin her biri içe doğru soluklaşır. Vücut büyüklüğüne oranla bütün kediler içinde en büyük köpek dişlerine sahip olan kedi türü dür..

Dumanlı parsların avları arasında geyikler, yaban domuzları, maymunlar ve kuşlar yeralır. Dumanlı parslarda gebelik süresi yaklaşık doksan gün sürmektedir. Bir batında iki ile dört arasında yavru doğurur. Başlangıçta tek renk sarı olan yavru, karekteristik olan desenlerini ilk yaşam yılı boyunca alır.

Devamı »

Etiketler: , , , ,

araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik