Archive for Mart, 2011

Yumuşakçalarların vücutları yumuşak ve kabukludur. kabuklarının altında manto adı verilen ince bir doku tabakasından meydana gelen vücut örtüleri vardır ve iç organları gelişmiştir. Ayakları toprağı kazma, sürünme, avlarını yakalama işini görbilecek biçimde gelişmişdir. Otçul, etçil, ya da parazitik beslenirler. Sucul olanlar sudaki organik maddeleri süzerek beslenirler. Suda yaşayan yumşak çalarlar solnugaç, karada yaşayanlar ise manto boşluğunun genişlemiş yüzeyi ile solunum yaparlar. Açık doaşım görülür. bu dolaşım sisteminde kan, vücut dokuları arasına yayılır. Yumşakçalarlara mürekkep balığı, ahtapot, kalamar ve salyangoz gibi hayvanları örnek verebiliriz.

Yumuşakçaların sınıfı olan kafadan bacaklılarda (mürekkep balığı, ahtapot)kapalı dolaşım görülür. Yumuşakçaların sistemlerinde beyin ve sinir kordonları bulunur. Gözler, dokunmaya ve kimyasal maddelere duyarlı yapılar gelişmiştir. Eşeyli ürerler suya çok sayıda sperm ve yumurta bırakırlar. döllenme suda gerçekleşir.

Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunur bu özellikleriyle tesbih böceğine benzerler. Temel besinleri böcekler dir. Yiyecek bulmak için toprağı kazarlar, koku alma duyuları çok geliştiğinden böcekleri topragin altindayken rahatlıkla bulabilirler. Toprağı kazarken çok hızlı davranır ve bu süre içinde burunları toprak ile temas halinde olduğu nefesini tutarlar.

Devamı »

Armadillo veya en çok bilinen adıyla tatu hayvanın ana yurdu Güney Amerika dır. Armadillolar plasental memeli hayvanlar dır. Ortalama 75 cm. uzunluğundadırlar.

Devamı »

Orfoz balığı Serranidae ailesinden bir balık türü dür.

Vücutları yandan yassı ve ovaldir. Baş ve ağız büyüktür. Deri kalın olup ufak pullarla örtülüdür. 1’inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2’nci sırt yüzgeci ile birleşiktir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunurken alt tarafları daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

Ofroz balığı derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşam sürerler. Büyüklükleri ortalama 60 cm’dir, maksimum 140 cm kadar büyüye bilirler. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg ma ulaşabilirler.

Orfoz balıkları hermafrodit olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Daha sonra hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18 yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak sürdürürler. Yaşadıkları her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşam sürerler.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik