Archive for Nisan, 2011

Pinokyo kurbağası Litoria sp. nov. ismiylede biliniyor. Bu komik burunlu kurbağa, 2008 yılında Endonezya’nın Papua eyaletinde keşfedildi. Pinokyo kurbağasının erkeği, dişisini çağırdığı zaman burnundaki çıkıntı pinokyo burnu gibi uzuyor. Ancak hareketsiz olduğu zaman burnu kıvrık bir şekilde duruyor.

Devamı »

Kaplumbağalar omvivor yani etçil ve otçul beslenen hayvanlar dır. Kaplumbağamıza otçul ve hayvansal yemler vermelisiniz. Genç kaplumbağalara bir yaşına kadar protein ağırlıklı hayvansal yemlerle beslemeliyiz. Ama mutlaka iki proteinide kaplumbağamızın alması lazım. Bunun için kapumbağanızı hazır yemlerle besliyorsanız eğer bitkisel ve hayvansal kaynaklı yemler vermelisiniz. Ayrıca bununla beraber bazı yeşil sebze ve meyveleride çok severler marul, kıvırcık, elma, muz gibi…

Kaplumbağnızın hayvansal protein almasını isterseniz haşlanmış yumurta akı, haşlanmış kıyma, yaşsız ve tuzsuz haşlanmış tavuk verebilirsiniz. 2 – 3 yaşına erişmiş yetişkin kaplumbalarıda gün aşırı beslemelisiniz. Her gün aşırı bir şekilde beslerseniz kaplumbağanız obezite problemiyle karşılaşa bilir.

Devamı »

Köylerde beslenen tavuklar çiftlik tavuklarına göre daha lezzetlidir. Bunun nedeni köy tavuklarının yumurtadan çıktıkdan erişkinliğe gelinceye kadar tamamen doğal, organik olarak beslenmeleri dir. Köy tavukarı sunni yemle beslenmedikleri için çiftlik tavukarına göre daha yağlıdır. Köy tavuklarını pişirirken kokusu bütün evi sarar. Kuş gribi vakasından sonra insanlar artık köy tavuğu beslemiyorlar. Yetiştirenler ise ticari amaç gütmeden aillelerine yetecek kadar etinden, yumurtasından yararlanmak için besliyorlar. Çiftlik tavukarını sürekli kontrol şart dır. Kümeslerini ara ara boşaltıp kümeslerin detaylı ilaçlanması etrafda kullanılan kireçlerin yenilenmesi gerekir. Güvenirlik bakımından çiftlik tavukları köy tavulakrına göre daha güvenlidir. Çiftlik tavularını entegre tesislerden, çiftliklerden almalıyız. Bilmediğimiz yerlerden köy tavuğu adı altında etiketsiz ürünler almamalıyız. Herşeye rağmen ben gerçek tavuk yiyip lezzetine varmak istiyorum diyorsanız köy tavuğundan şaşmayın. Ama güvenilir bir yerden almak kaydıyla.

Devamı »

Muhabbet kuşumuz yumurta yapmadan önce mutlaka folluğa kum, talaş gibi meteryaller koymalıyız. Çünkü yumurtaların birbirine çarpıp kırılılabilir bunu kum ve talaş benzeri meteryaller engeller. Bunun yanı sıra yumurtları çok sık kontrol etmemeyin çünkü muhabbet kuşları çok sitresli hayvanlardır. Kuluçkaya yatmayabilirler ya da yumurtayı ağızlarıyla folluktan dışarı atarak kırılmasına neden olabilirler. Bu yüzden sessiz bi ortam sağlamak gerekir hatta mümkünse altlarını çok sık temizlememeliyiz ve yem verirken çok dikkatli olmamız gerkiyor. Çünkü muhabbet kuşlarının en çok sitresli oldukları dönem yumurta üzerine kuluçkaya yattıkları dönemdir. Bu dönemde kuşlarımızı bol yemle besliyelimki yeterli gıdayı temin edebilsiler.
Devamı »

Kedilerin tüylerinin kesilmesi traş yöntemi ile veterinerler ve pet kuaförlerinde yaptırılabilir. Genellikle kedilerin traş işlemi anestezi veya sakinleştirici bazı ilaçlar kullanılarak yapılmalı dır. Çünkü kediler tıraş makinasının sesinden ve titreşiminde rahatsız olup tepki veriller. Duydukları rahatsızlıktan dolayı hareket ederler buda kazalara neden olabilir. Kullanılan ilaçlar sakinleştirici ilaçlar olup tıraş işlemi bittikden sonra ikinci bir enjeksiyonla kedi uyandırılır. Kedinin tüyleri sahibinin isteğine bağlı olarak gövde tüyleri kesildikten sonra daha güzel bir görüntü olması için kafa ve kuyruk bölümünde tüy bırakılabiliyor.

Kedilerde traş işlemi genellikle yaz aylarında terhih ediliyor. Çünkü bahar ayından sonra tüy değişim zamanı geliyor ve kedimiz tüy dökmeye başlıyorlar. Kedilerin tıraş edilmesi ile özellikle uzun tüylü kedilerin yaz sıcaklarında rahat etmesini ve evlerimizin tüy olamamasını sağlıyoruz. Kediler traş edilip tüyleri uzadıktan altı ay sonra tüy dökülmesi görünmez. Kediniz kendini taratmıyosa rahatsız oluyorsa eğer uzun tüylü kedilerde topaklar oluşur ve bu topaklar deride yaralanmalara neden oluyor. Bu yaraların tedavisi için mutlaka tıraş edilmesi gerekir.


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik