ciklet balığı hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi

Ciklet balıkları hassas akvaryum balıkları dır. akvaryumunuzda düzenli su değişimi yaplasınız. Akavaryumunuzun suyunun %20 den fazlasını değiştirmeyin. Akvaryumunuzdan su alırken su alırken bir hortum ile akvaryumun dibinden suyu cekerek alın kumuda çekin bir kısmını yıkar yeniden akvaryumunuza koya bilirsiniz. Akvaryumunuzun suyunu değiştirdikden sonra dezenfekte etmek için ilaçlar var akvaryumcunuzdan temin ede bilirsiniz. Bununla beraber 1 m lik akvaryuma 3 avuç kaya tuzu atın eğer tuz atmazsanız balıklar sağa sola çarparlar üstlerinde parazitlenmeler olur. Bunu yapmazsanız dikkatli bakdığınızda balığınızın üzerlerinde beyaz kepek gibi tanecikler yani parazitler görürsünüz. Bu parazilerden kurtılmanın yolu tuz veya ilaçı ya da dezenfekte etmektir.


Konuyu daha da açacak olursak öncelikle yeni akvaryum alıp kurduğumuz zaman mutlaka parazit vardır. Bunun parazitlenmenin önüne geçmek neredeyse imkansız dır. Balıklarınızda sağa, sola sallanma, solunum yetmezliği, başlamışsa eğer eczaneden baktirim (dış parazit hapı) alın ortalama 100 lt su için 1 adet kapsül atın. kapsülü balık kepçenizin içine koyarak sağa sola gezdirerek erimesini sağlamanız faydalı olacaktır.
Aynı yolu izleyerek balılarınızın karında şişme, karında içe çekilme varsa flagyl (iç parazit ) hapı alın. kapsülü yine 100 lt suya 1 tane atın. ilacı kullandıktan bir müddet sonra ilaç etkisini gösterecek balıklarınız elektirik çarpmış gibi titremeye başlayacaklar. Sıkıntıya kapılmayın bu gayet normal bu yötemler sayesinde balıklarınız daha sağlıklı ve bakterilere, parazitlere karşı daha dirençli olur.

ciklet balığı hastalığı akvaryum balıkları ciklet balığı hastalığı tedavisi balık akvaryumbalığı


  1. SİNAN EVLEK
    Mayıs 31st, 2012 at 16:06
    Reply | Quote | #2

    KOLAY GELSN İŞYERİNDE BESLEDİGİMİZ ÇİKLET BALIKLARI VAR VE DUDAKLARINDA MORARMALAR MEYDANA GELDİ O İYİLEŞTİDİGER BALIKTADA MEYDANA GELDİ SIRTINDADA YARA GİBİBİŞEYLER ÇIKTI NE YAPMALIYIM

Konuyla ilgili sorularınızı ve bilgilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

araba resimleri oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler hayvan resimleri