Denizatlarında Üreme

Denizatları alışılmamışın dışında ürer erkekleri hamile kalır. Çoğu denizatı türlerinin hamileliği yaklaşık olarak iki ile üç hafta arasından sürmektedir.

Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi bulunur. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkeğin kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek yumurtaları döller. Embriyolar on gün ile altı hafta arasında gelişirler, bu süre türe ve su koşullarına bağlı olarak değişir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatları çıkana kadar boşaltmaktadır.

Erkeğin kesesi yumurtalar için tuzluluğu ayarlar, yumurtalar olgunlaşmaya başladıkça dışarıdaki oranla eşitlemek için yavaşça arttırır. Yumurtadan çıkan yavrular ebeveynlerinden bağımsız yaşarlar. Bazıları gelişme zamanlarını okyanus planktonlarıyla geçirir. Bazen, erkek denizatı yeni çıkmış yavruları yiyebilir. Diğer türler (H. zosterae) hemen yaşama deniz dibi canlısı (bentos) olarak başlamaktadır.

Denizatları genellikle tek eşlidir, ancak bazı türler (H. abdominalis gibi) sürü halinde yaşamayı sever. Tek eşli çiftlerde, erkek ve dişi birbirlerini sabahları ve bazen akşamları aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için kur yaparak karşılarlar. Günün geri kalanını birbirlerinden ayrı olarak yiyecek aramakla geçirir.

Denizatları hızlı hareket eden gözleri vardır, bu sayede avları ve avcıları vücutlarını hareket etmeden izleyebilirler. Yapraklı deniz ejderi gibi, avlarını yutmakta kullandığı uzun bir burnu bulunmaktadır. Yüzgeçleri küçüktür, çünkü kalın su bitkileri arasında ilerlemektedir. Denizatının uzun, kavrayıcı kuyruğu vardır, bu sayede deniz yosunu gibi desteklere sarılarak akım tarafından sürüklenmesini engellemektedir.

denizatlaranda ureme

Denizatlarında üreme deniz canlıları deniz hayvanları hayvan hayvanlar hayvan resimleri resim


No comments yet.
Konuyla ilgili sorularınızı ve bilgilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

araba resimleri oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler hayvan resimleri