Gökkuşağı Alabalığı

Gökkuşağı alabalığı yada Çelikbaş 1882 yılında Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya getirilmiş olan bir alabalık türü dür. Balık üretimi için Avrupalı alabalık türlerinden çok daha uygundur (25 derece su sıcaklığı bile sorunu olmaz) ve lezzetli ve az kılçıklı etinden dolayı yemek balığı olarak çok sevilmektedir.

Gökkuşağı alabalığı 80 cm uzunluğa ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilir. Karanlık bir manzaranın önünde durursa yan tarafındaki kızıl çizgisi ile göze çarpar, ama aydınlık bir manzaranın önünde nerdeyse hiç görülmemektedir. Dere alabalığına çok benzer ama kızıl noktaları onunkinden daha belirgindir, kafası daha kısadır ve çenesinin alt kısmı daha öne doğru çıkıktır.

Gökkuşağı alabalığı’ nın yaşam şekli

Gökkuşağı alabalıkları yavruyken sürü olarak yaşarlar. Ancak 3 kilo ağırlığa vardıklarından sonra tek başlarına, kendilerine ait olarak belirledikleri bir alan içersinde avlanırlar. Ömürlerinin uzunluğu yaşadıkları suyun kalitesine bağlı olarak ortalama 7 senedir, ama Kaliforniya’da 11 yaşına varmış olanlarıda vardır.

Gökkuşağı alabalıklarında üreme

Gökkuşağı alabalıkları 2 yaşından itibaren çiftleşebilir. Üreme zamanları Avrupa’da Aralık ayından Mayıs ayına kadar, Amerika’da ise Mart-Nisana arasıdır. Yumurtalarını çakıl taşları ve kum ile örtmektedirler. Yavruların yumurtadan çıkmaları suyun sıcaklığına bağlı olarak 32 ila 64 gün sürmektedir. Yavruların çoğu daha büyük balıklar tarafından yenilir ve sadece ufak bir azınlığı hayatta kalmayı başarırlar.

Gökkuşağı alabalıklarında beslenme

Gökkuşağı alabalıkları böceklerden, küçük balıklardan, kurbağalardan, solucanlardan, kurbağa yavrularından ve hatta kendi türünün yavrularıyla beslenirler. Böcekleri hem suyun altında hem suyun üstünde avlarlar. Suyun üstünde uçan bir sineği sudan atlıyarak havada kapabilirler.

gokkusaga alabalak

Gökkuşağı alabalığı resimleri alabalık resimleri alabalıklar balık resimleri tatlı su balıkları


No comments yet.
Konuyla ilgili sorularınızı ve bilgilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

araba resimleri oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler hayvan resimleri