Arı Kategorisi

Yaban arıları yakaladikları avı mesela çekirgeyi toprakta açtığı bir deliğe götürür ve orada çekirgeyi ölmeyecek şekilde sokarak bayıltır. Daha sonra yumurtalarını çekirgenin yanına bırakır. Bunun amacı yumurtadan çıkan yavruların, doğduktan sonra htiyacı olan canlı yemin yavru arılara sağlanması. Daha sonra delikten uçup giden ve kısa bir süre sonra ölen yaban arısı yavrularını bir daha hiç görmezler.

Devamı »

Bal arılarının, balı, bal mumu, arı sütü, arı zehiri, polen ve propolis gibi insan sağlığı ve beslenmesi yönünden çok önemli ürünleri üretmesi ve toplaması yanında doğal ve tarımı yapılan bitkilerde sağladığı tozlaşma hizmetleriyle de doğal denge ve tarım içinde hayati önem taşıyor.

Devamı »

Arı sokmasından kaynaklanan sıvı zehrin eklem iltihabını tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı oluyor. yapılan araştırmalarda arı zehrinin eklem iltihabına yol açan eklemlerdeki zararlı iltihabı kontrol edebildiğini tespit edildi. Arı zehri vücutta iltihabı düzenleyen doğal hormonları artıran moleküller içeriyor.

Arı kovanındaki hayatın her aşamasında bir düzen vardır. Larvaların bakımından, kovanın genel ihtiyaçlarının teminine kadar her görev hiç aksamadan yerine getirilmetedir. Bu düzenin en belirgin örneklerinden biri de kovandaki yavruların bakımı sırasında ortaya çıkmaktadır. Diğer arıların yavrulara gösterdikleri özen ve sergiledikleri özverili davranışlar detaylı olarak incelendiğinde bu konu daha iyi anlaşılır.

aralar kayaya yuva yapmas

Devamı »

Erkek arılar ise, dişilerden büyüktür ama ne iğneleri vardır, ne de kendileri için besin toplayabilecek organları. Tek fonksiyonları kraliçeyi döllemektir. Kovanda petek örme, yiyecek toplama, arı sütü üretme, kovan ısısını düzenleme, temizlik, savunma gibi akla gelebilecek tüm işleri ise işçi arılar yaparlar.

erkek

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik