Kutup Ayısı Kategorisi

Kutup ayıları diğer ayılar gibi tıknaz değildir. Başı ve vücudu ince uzun yapıdadır. 2,5-3 m uzunlukta ve 400-500 kg ağırlığa sahib dirler. Derisinin altında kalın bir yağ tabakası vardır. Bu tabaka onları kutupşarın dondurucu soğuğundan korur.

Devamı »

Kutup ayıları, karı kazıp kendine ve yavrularına yuva yaparlar. Bu yuvaların genellikle birden fazla odacığı olur. Bu odacıklar yuvanın girişinden daha yüksek seviye de dir. Böylece sıcak havanın dışarı çıkmasını engellenir.Yavrular 4-5 aylık olduktan sonra yuvalarından çıkarlar.

kutup ayasa yavrusuna saralmas

Devamı »

Kutup ayılarının diğer adları “ursus maritimus” yani kutuplarda yaşadığından dolayı ona verilen en bilinen ismiyle “kutup ayısı”, birkaç değşik isimle anılabilir. Bu isimler ona bazı özelliklerinden dolayı verilmiştir. Kutup ayısına birçok farklı isim takılmıştır. En genel olanı İngilizce “white bear”dır. Yani “beyaz ayı” dır. Birçok yerde, anlaşılacağı gibi renginden dolayı bu isim kullanılmaktadır. Kutup ayıları doğal yaşam kıtası olan Arktik’te buzları kırarak altındaki fokları avlarlar. Bu yüzden ona “buz ayısı” dendinir. Ayrıca bu isim buz parçalarına yüzerek üstlerine çıktığı için de kullanılmaktadır. Kutup ayısına takılan bir başka isim ise onun yüzme yeteneği sebebiyle verilmiştir. Kutup ayısı kilometrelerce yüzebildiğinden dolayı ona “deniz ayısı” denir. Kutup ayısı Kuzey Kutbu’nda yaşar. Bu yüzden ona bazı bölgelerde “Kuzeyli ayı” ismi verilir.

kutup ayasa

Devamı »

Kutup ayıları aynı zamanda beyaz ayı, kuzeyli ayı veya deniz ayısı, ayıgiller ailesinden soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türleridir. Hayatda olan en büyük kara etoburu kutup ayılarıdır. (boz ayılar daha büyüktür ama bir karnivor değil omnivor sayılırlar) Kutup ayıları bulunduğu ortamdaki süper yırtıcıdır. Yaşadığı ortama çok iyi uyum sağlamıştır. Kalın kürkü onu soğuktan korur, beyaz görünümü avlarından gizlenmelerinde kolaylık sağlar. Kutup ayısı karada, denizde, buzda, su içinde rahatlıkla avlana bilmektedir.

Kutup ayıları en çok balık ve foklarla beslenirler. Aç kaldığı sürelerde yüzen buz kütlelerinin üzerine binip kilometrelerce uzaklara giderek besin bulmaya çalışırlar. Fok balıklarının buz tabakasındaki soluk alma deliklerinde pusuya yatarlar ve onları avlarlar.

Yavrusuyla uyuyan kutup ayısı


Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik