Balık Kategorisi

Ciklet akvaryum balıkları çok geniş popilasyona sahip olan Güney Amerika, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Afrika, Afrikanın bazı göllere bağlı nehirlerinde yaşayan asya kökenli bir akvaryum balıkları dır. Cikletlerin ülkemizde en çok beslenen türü Afrika kökenli olup ama son zamanlarda Amerika kökenli cikletlerde beslenmeye başlanmış dır. Ciklet akvaryum balıklarını bu kadar popiler yapan çok fazla renk popilasyonu olması sosyal davranışları olması, üreme kolaylığı, zor bulunmalarını bazı hobicileri cezbetmesi dir. Örneğin aranan bir ciklet türünün zor bulunması iinsanları bu türü besleme biraz daha yönlendiriyor. Malavi ciklet balıkları hapla krom ister. Alovakanalar, imparatorlar ve mubulalar diye üç ayrı gruba ayrılırlar. Mubula cikletlerin özellikleri genelde omvivor beslenmeleri veya omvivor beslenmeleri yani bitkisel protein ağırlıklı veya tamamen bitkisel beslenmeleri dir. Mubula afriki yerli dilinde kayada yaşayan anlamında bir kelimedir. Bunla beraber hemen hemen bu balık türlerinin yüzde doksan beşi kayaların arasında yaşayan, kayaların üzerinde buluşan, kazıyan zaten çene yapıları buna uygundur. İçlerinde çok az yaklaşık on onbeş varyete kumluk alanlarda yaşar orda ürerler. Bunların dışında tangalika türlerinin içersinde tropheuslar var bunlarda ülkemizde çok ilgi görüp beslenen ciklet türleridir. Asya cikletleri ülkemizde çok fazla beslenmez. Cikletler yumurtalarını ağızlarında taşırlar ancak yemek için ağızlarından bırakabilirler.
Devamı »

Ciklet balıkları hassas akvaryum balıkları dır. akvaryumunuzda düzenli su değişimi yaplasınız. Akavaryumunuzun suyunun %20 den fazlasını değiştirmeyin. Akvaryumunuzdan su alırken su alırken bir hortum ile akvaryumun dibinden suyu cekerek alın kumuda çekin bir kısmını yıkar yeniden akvaryumunuza koya bilirsiniz. Akvaryumunuzun suyunu değiştirdikden sonra dezenfekte etmek için ilaçlar var akvaryumcunuzdan temin ede bilirsiniz. Bununla beraber 1 m lik akvaryuma 3 avuç kaya tuzu atın eğer tuz atmazsanız balıklar sağa sola çarparlar üstlerinde parazitlenmeler olur. Bunu yapmazsanız dikkatli bakdığınızda balığınızın üzerlerinde beyaz kepek gibi tanecikler yani parazitler görürsünüz. Bu parazilerden kurtılmanın yolu tuz veya ilaçı ya da dezenfekte etmektir.

Devamı »

Orfoz balığı Serranidae ailesinden bir balık türü dür.

Vücutları yandan yassı ve ovaldir. Baş ve ağız büyüktür. Deri kalın olup ufak pullarla örtülüdür. 1’inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2’nci sırt yüzgeci ile birleşiktir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunurken alt tarafları daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

Ofroz balığı derinliği 100 m. kadar olan suların kaya aralarında yaşam sürerler. Büyüklükleri ortalama 60 cm’dir, maksimum 140 cm kadar büyüye bilirler. Ortalama ağrlığı 15 kg. civarındadır, maksimum 60 kg ma ulaşabilirler.

Orfoz balıkları hermafrodit olup, cinsel olgunluğa eriştiği zaman dişi cinsiyet organlarına sahiptir. Daha sonra hayatının belirli bir dönemini dişi olarak geçirdikten sonra 18 yaşına geldiğinde dişi cinsiyet organları kaybolarak yerine erkek cinsiyet organları gelişir ve hayatının geri kalanını erkek olarak sürdürürler. Yaşadıkları her yılda bir kilo alır ve 60 yıl yaşam sürerler.

Devamı »

Elektrik üreten yılan balığı sıradışı bir balık türü dür. Bu yeteneklerini hem avlanırken hem de kendilerini savunmada kullanılanırlar. Elektrikli yılan balıkları Güney Amerika’nın kuzey doğusundaki Amazonlar ve Orinoco bölgelerinde, çamurlu ve oksijeni az tatlı sularda yaşarlar. Asıl yılan balığı gibi silindirik uzun bir vücuda sahiptir. Anal yüzgeci hemen hemen tüm vücut boyunca ilerler ve kuyruk ucunda biter. Sırt- kuyruk ve karın yüzgeci yoktur. Boyu 2.5 metreyi bulabilirken ağırlığı 20 kg’a kadar ulaşa bilir. Geniş, oval ve yassı olan kafası heybetli bir ağız taşır. Renk, griden kahverengimsi boz renge kadar uzanır. Ağız boşluğundaki özel bir kan damarından oksijen alır ve ortalama her on dakikada bir su yüzeyinde hava solur. Bir elektrikli yılan balığı 500 voltluk bir gerilim, 500 wattlık elektrik üretebilir.

Devamı »

En küçük balık türü Hint Okyanusu’nda yasayan  kaya balığı dır. Yaklaşık 2 milimetreye kadar büyüye bilir. Kaya balıkları Gobiidae ailesini oluşturan hem tropikal hem de ılıman bölgelerde bulunan balıklardır.

Hem denizde, hem acı sularda, hem de tatlı sularda yaşayan türleri vardır. Bu balık türünüm özelliği, ventral yüzgeçlerin tek bir yüzgeç teşkil etmek üzere birleşmesi, baş büyük olamsı dudaklarının gelişmiş olmasıdır. Duyusal deri uzantıları ve yumrular baş üzerinde yaygındır. Yan çizgi ya tamamlanmamıştır veya
yoktur. İki adet iyi gelişmiş dorsal yüzgeçleri vardır ve deri birçok türde ya tamamen pulsuzdur veya çok ince ktenoid pullarla kaplıdır. Genellikle sığ sahil alanlarında çok bol bulunan karnivor balıklardır. Yumurtalanma zamanında erkeklerin rengi koyulaşır, yüzgeçleri uzar ve başının şekli değişir. Kabuklar taşlar ya da otlar gibi korunmalı yerlerde basit yuvalar yaparlar ve buralara yapışan yumurtaları, larvalar çıkıp yüzünceye kadar korurlar.

Olta balıkçılığında aranan bir türdür. Eti lezzetlidir. Türkiye’de zaman, zaman denizlerden tatlı sulara girerler.
Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik