Alabalık Kategorisi

Anadolu alabalığı sadece Türkiye’nin orta güneyinde özellikle Seyhan ırmağı sisteminde yaşayan bir alabalık türü dür. Bilimsel olarak ilk kez 1968 yılında R. J. Behnke adlı bilimci tarafından tarif edildi. En büyükleri 50 cm boyuna ulaşa bilmektedir.

anadolu alabalaga

Devamı »

Gökkuşağı alabalığı yada Çelikbaş 1882 yılında Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya getirilmiş olan bir alabalık türü dür. Balık üretimi için Avrupalı alabalık türlerinden çok daha uygundur (25 derece su sıcaklığı bile sorunu olmaz) ve lezzetli ve az kılçıklı etinden dolayı yemek balığı olarak çok sevilmektedir.

Gökkuşağı alabalığı 80 cm uzunluğa ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilir. Karanlık bir manzaranın önünde durursa yan tarafındaki kızıl çizgisi ile göze çarpar, ama aydınlık bir manzaranın önünde nerdeyse hiç görülmemektedir. Dere alabalığına çok benzer ama kızıl noktaları onunkinden daha belirgindir, kafası daha kısadır ve çenesinin alt kısmı daha öne doğru çıkıktır.

Gökkuşağı alabalığı’ nın yaşam şekli

Gökkuşağı alabalıkları yavruyken sürü olarak yaşarlar. Ancak 3 kilo ağırlığa vardıklarından sonra tek başlarına, kendilerine ait olarak belirledikleri bir alan içersinde avlanırlar. Ömürlerinin uzunluğu yaşadıkları suyun kalitesine bağlı olarak ortalama 7 senedir, ama Kaliforniya’da 11 yaşına varmış olanlarıda vardır.

Gökkuşağı alabalıklarında üreme

Gökkuşağı alabalıkları 2 yaşından itibaren çiftleşebilir. Üreme zamanları Avrupa’da Aralık ayından Mayıs ayına kadar, Amerika’da ise Mart-Nisana arasıdır. Yumurtalarını çakıl taşları ve kum ile örtmektedirler. Yavruların yumurtadan çıkmaları suyun sıcaklığına bağlı olarak 32 ila 64 gün sürmektedir. Yavruların çoğu daha büyük balıklar tarafından yenilir ve sadece ufak bir azınlığı hayatta kalmayı başarırlar.

Gökkuşağı alabalıklarında beslenme

Gökkuşağı alabalıkları böceklerden, küçük balıklardan, kurbağalardan, solucanlardan, kurbağa yavrularından ve hatta kendi türünün yavrularıyla beslenirler. Böcekleri hem suyun altında hem suyun üstünde avlarlar. Suyun üstünde uçan bir sineği sudan atlıyarak havada kapabilirler.

gokkusaga alabalak

Devamı »

Alabalık Salmonidae ailesinin en tanınmış üyesidir ve Somon balığı ile yakın akrabadır. “Alabalık” diye adlandırdığımız balıkların hepsi sadece Salmo cinsine ait değildir. Salmonidae familysının arta kalanını meydana getiren Oncorhynchus ve Salvelinus cinslerine ait olan balıkların bazılarınada “Alabalık” denilmektedir. Alabalığın bir sürü çok yaygın olan yada sadece yöresel bulunan alt türlerine rastlanmaktadır. Bunlar:

alabalik

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik