Kene Kategorisi

Kan emen bir keneyi deriden bilinçsizce söküp atmak hastalık bulaşma riskini artırır ve  oldukça tehlikelidir. Çünkü çıkarılmaya çalışılan kene tepki olarak midesinde bulunan, mikrop ve bakterilerle dolu emdiği kanı tekrar geriye bırakır. Cımbız, pens ya da naylon ip yardımıyla deriye en yakın kısımdaki başından sıkıca tutularak dik olarak deriden çekilerek çıkarılması gerekir.

kene cikarma

Devamı »

Kırım kongo kanamalı ateşi hasatalığı keneler oluyla bulaşan, zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalık çeşitidir.

Evcil ve vahşi hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşır. Özellikle Doğu ve Batı Afrika’da yaygın olan patojenik virüs Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs grubuna bağlı bir RNA virüsüdür. Enfekte olmuş memelilerde klinik hastalık nadir de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer ve mortalite oranı %30’dur. Endemik bölgelerde virüs keneler yoluyla bulaştığı için özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler yüksek risk grubunda yeralmaktadır.

Devamı »

Keneler tedavisi çok zor olan, sonucu ölüme kadar varabilen son derece tehlikeli hastalıklar taşımaktadır. Keneler virüs, bakteri ile protozoon ve Rickettsia adlı parazitleri taşırlar. Bu ciddi enfeksiyon etkenlerini kanını emdikleri insan ve hayvanlara bulaştırırlar.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik