Sivrisinek Kategorisi

Erkek sivrisinekler, dişi sivrisinekleri kanat çırpma seslerinden tanıyabilir. Göğüs kısmında kanatları ve 3 çift ayakları bulunmaktadır. Karınları ise onlara kendi ağırlıklarından fazla kan emme şansı tanıyacak biçimde esnek bir deriye sahiptir. Böylece şişerler ama patlamazlar. Kan emerek beslenen sivrisinekler çok mükemmel bir pompalama mekanizması kullanmaktadırlar. Başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklinde dizayn edilmiştir. Buradaki kaslar kasılıp gevşediklerinde sineğin borusunun iki ucu arasında 1-2 atmosferlik basınç farkı meydana gelir ve kan saniyede 5 metrelik bir hızla yükselmeye başlar.

Bu yüksek akış hızına rağmen sivrisineğin ne borusunda ne de başka herhangi bir dokusunda tahribat ve çatlama meydana gelmez. Çünkü kanın geçiş yaptığı tüm dokular kanın bu hızı ve basıncına dayanabilecek yapıdadırlar. Sivrisinekler vücutlarının altı katı kan emerler bu 15 dakikada 300 mikrolitre kan anlamına gelir. Bu bir insanın aynı süre içinde 200 kilo su içmesine eşit dir. Tüm kan emiciler gibi, ne zaman kan emmeyi durduracaklarını söyleyen, sinir sistemine bağlı gerginlik algılayıcıları vardır.

sivrisinek resimleri

Devamı »

Sivrisinek, ailesinden dişileri kan emerek yavrularını besleyen böcek türlerine verilen ortak ad. Bir sivrisinek basitçe, baş, gögüs, ve karın kanat kısmından oluşur.

sivrisinek

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik