Bukalemun Kategorisi

Bukalemunlar böcek yiyerek beslenirler. Doğal ortamda hayatta kalabilmeleri için günde en az 20-30 canlı sineği ya da hamam böceği yemeleri gerekir.

Bukalemunların evde beslenmesi hayvanlar dır. Günde en azından 20-30 canlı sinek bulamazsanız, 7-8 orta boy canlı çekirge, veya 10 kadar ufak canlı hamamböceği ile beslemelisiniz. Bunua da yapamazsanız eğer en azından balıklar için üretilmiş olan kurutulmuş karidesler bukalemuna verilmelidir ama yine de buna ek oalarak, mutlaka canlı yem verilmelidir. Zaten bukalemunların esarette yaşayamamasının en önde gelen nedeni bu beslenme sorunudur. Çünkü bukalemun, bu miktardaki ki yiyecek minumum ihtiyactır. Bu miktardaki böceği bukalemunlar doğal hayatlarında daha da fazlasını, uzun dili sayesinde doğada çok kolay yakalayabilir. Onun için bukalemun beslemek oladuça zordur.

Bukalemunlar gün ışığında yapraklı bir dalda duruken, etraflarındaki çalılıkların gölgesine yaprakların rengine benzer renklere bürünürler. Bukalemunlar Derisinin içinde bulunan kromotofor denilen renk hücreleri sâyesinde rahatlıkla renk değiştirerek yılan ve yırtıcı kuş gibi düşmanlarından kendinilerini korurlar.

Devamı »

Bukalemunlar avlarının üzerine bir ok gibi fırlattıkları dilleri ile avlarlar ve çekerler. Hayvanın neredeyse kendi boyu kadar fırlatabildiği bu dilin ucunda özel bir vantuz sistemi vardır.
Devamı »

Bukalemunların dilleri kendi boylarının yaklaşık 1-1,5 katı uzunluğa sahip hareketli ve yapışkandır.

Devamı »

Bukalemunları diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellikleri, ayaklarının, dilinin ve gözlerinin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirmesidir.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik