Deniz Canlıları Kategorisi

Yengeçler hem etçil hem de otçul dur. Genellikle su yosunları ile beslenirler. Ayrıca türlerine göre yumuşakçalar, solucanlar, diğer kabuklular, mantarlar, bakteriler ve tortular gibi besinlerle de beslenirler.

Devamı »

Denizatları alışılmamışın dışında ürer erkekleri hamile kalır. Çoğu denizatı türlerinin hamileliği yaklaşık olarak iki ile üç hafta arasından sürmektedir.

Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi bulunur. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkeğin kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek yumurtaları döller. Embriyolar on gün ile altı hafta arasında gelişirler, bu süre türe ve su koşullarına bağlı olarak değişir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatları çıkana kadar boşaltmaktadır.

Erkeğin kesesi yumurtalar için tuzluluğu ayarlar, yumurtalar olgunlaşmaya başladıkça dışarıdaki oranla eşitlemek için yavaşça arttırır. Yumurtadan çıkan yavrular ebeveynlerinden bağımsız yaşarlar. Bazıları gelişme zamanlarını okyanus planktonlarıyla geçirir. Bazen, erkek denizatı yeni çıkmış yavruları yiyebilir. Diğer türler (H. zosterae) hemen yaşama deniz dibi canlısı (bentos) olarak başlamaktadır.

Denizatları genellikle tek eşlidir, ancak bazı türler (H. abdominalis gibi) sürü halinde yaşamayı sever. Tek eşli çiftlerde, erkek ve dişi birbirlerini sabahları ve bazen akşamları aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için kur yaparak karşılarlar. Günün geri kalanını birbirlerinden ayrı olarak yiyecek aramakla geçirir.

Denizatları hızlı hareket eden gözleri vardır, bu sayede avları ve avcıları vücutlarını hareket etmeden izleyebilirler. Yapraklı deniz ejderi gibi, avlarını yutmakta kullandığı uzun bir burnu bulunmaktadır. Yüzgeçleri küçüktür, çünkü kalın su bitkileri arasında ilerlemektedir. Denizatının uzun, kavrayıcı kuyruğu vardır, bu sayede deniz yosunu gibi desteklere sarılarak akım tarafından sürüklenmesini engellemektedir.

denizatlaranda ureme

Devamı »

Denizatı alt vücutlarındaki arka yüzgeç ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile bütünüyle bir balıktır. Bazı deniz atı türleri kısmen saydamdır, bu yüzden akvaryumlarda orada bulunmalarına rağmen görünmezler ve resimlerde pek sık görülmezler.

Denizatı nüfusu son yıllardaki aşırı avlanma sebebiyle tehlike altına girmiştir. Denizatı geleneksel Çin şifalı bitki biliminde kullanılıyor ve her yıl 20 milyon denizatı bu amaçla yakalanıp satılıyor.

Denizatlarının ihracatı ve ithalatı 15 Mayıs 2004’den beri CITES tarafından kontrol ediliyor.

Deniz ejderleri denizatlarının yakın akrabalarıdır ama daha büyük vücutları ve yaprak benzeri uzantıları bulunur, bu uzantılar sayesinde yüzen deniz yosunu ve esmer suyosunu yataklarının arasında saklanabilirler. Deniz ejderleri larvamsı balıklar ve amphipodalarla beslenmektedir. Mysid (deniz bitleri) gibi küçük karides benzeri kabuklu hayvanlarla, avlarını küçük ağızlarına çekerek beslenmektedirler. Bu amphipodaların birçoğu, deniz ejderlerinin yaşadığı esmer suyosunu ormanlarının gölgesinde büyüyen kırmızı algle beslenmektedirler.

denizatlara tam bir balak turudur

Devamı »

Denizatların boyutları 16 milimetre ile 35 santimetre arasında değişen türleri bulunmaktadır. Denizatı ve yılan iğnesi türleri erkek hamileliğinin görüldüğü tek hayvan türleri olarak bilinirler.

denizata resimleri

Devamı »

Denizatı, yılan iğnesinin de dahil olduğu Syngnathidae ailesinden Hippocampus cinsine ait olan balık türleri dir. Tüm dünyada ılıman ve tropikal sularda yaşarlar.

denizata

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik