Mercanlar Kategorisi

Mercanlarda üreme hem eşeyli, hem de bölünme ya da tomurcuklanma ile eşeysiz olur. Eşeysiz olarak üreyenler ana koloniye bağlı kalır. Çoğu ayrı eşeylidir. Üreme hücrelerinin döllenmesi ana hayvanın içinde ya da suda serbest olarak meydana gelir. Döllenme sonucu oluşan gelen kirpikli larva küçük bir kurtçuğa benzer. Kirpikleriyle bir müddet serbest yüzdükten sonra kendini bir kayaya tesbit eder. Gelişimini tamamlayarak polip haline gelir ve kalkerli bir iskelet salgılar. Tomurcuklanma ile üreyerek yeni polipler oluşur. Koloninin salgıladığı iskeletler yığın halini alarak, mercanlar hareket edemez olurlar.

mecanlarda ureme

Devamı »

Mercanlar Akdeniz, Kızıldeniz gibi sıcak deniz diplerinde bulunan büyük taşlara yapışık olarak hayat sürerler. Pek nadir olarak serbest yüzenlerine de bulunur. Her bir mercan ya da mercan ünitesi kalkerli bir kabuk içinde birbirine sıkı sıkı bağlanmış mercan hayvancıkları ihtiva eder. Mercanın vücudu sütun biçiminde dir. Bu sütunun üstünde, kavrama uzuvlarını ve merkezi ağzı taşıyan düz bir disk bulunur. Mercan, kabuğun içinde belli bir miktarda büzülebilir, ancak kabuğu terk edemez. Koloni fertlerinin kabukları birbirinden değişik şekildedir. Kalkerden oluşan kabuk kütlesi, sürgün şeklindeki üreme sonucu devamlı olarak büyür. Bu büyüme sırasında sadece kütlenin yüzeyindeki mercanlar canlı olarak kalır.

mercanlar omurgasaz deniz canlalara

Devamı »

Mercan iskeletlerinin binlerce yıl boyunca belli bir bölgede toplanması sonucunda da, mercan kayalıkları oluşur. Yalnız ya da koloniler halinde yaşarlar. Vücutları ışınsal simetrilidir. Ağız çevrelerinde uzantılı dokunaçları bulunur. Ağız ve kolları kaslarla açılıp kapanabilmektedir. Küçük canlılarla beslenirler. İskeletleri dış derilerinin salgısından oluşur.

mercan resimleri

Devamı »

Anthozoa veya Mercanlar, omurgasız hayvanların Knidliler şubesinim denizlerde yaşayan bir türüdür. Yumuşak mercanlar, boynuzsu mercanlar, dikenli mercanlar, gerçek mercanlar gibi türleri bulunur. Deniz şakayıkları da bu sınıfın içersindedir. Polip vücutlu bu canlıların mineral maddelerinden karışmış boynuzsu iskeletlerine de mercan denilmektedir.

mecan

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik