Hamster Kategorisi

Hamsterin 1930 yılında, Kudüs Yahûdi Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ’el Aharûnî bir dişi hamster ve on iki yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başladı. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan iki dişi ve bir erkeği alarak üretdi. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edildi. Dr. Menahem’in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltere’ye gönderilmiştir.

Hakiki hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster, kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve renkliydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler bulunuyordu ve karın bölgesi gri-beyaz renkliydi. Şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edildi.

Hamsterların Özellikleri

Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmamıştır, esnek ve gevşek bir yapısı bulunur. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise şeklindedir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak bulunmaktadır. Kuyrukları 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlidir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr arasında değişir.

Hamsterların Yaşam şekli

Yaklaşık iki yıl yaşamaktadırlar. Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir. Buna karşılık duyma, koku alma duyuları çok gelişmiştir. Bu sebeble çok yüksek seslerden hoşlanmazlar. Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keselerdir. Hamsterler yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolamaktadır. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde bitmektedir. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilmektedir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını taşırlar. Hamsterların bir diğer özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun sebebi sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamalarıdır.

hamster resimleri

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik