Kertenkele Kategorisi

Böcek, akrep, çokbacaklılar ile beslenen kertenkelelerin kasla hareket eden ileriye uzanan dilleri, avları yakalamada kullandıkları en büyük silahlarıdır. Dil üzerindeki yapışkan tükrük, avı yakalayıp avın kaçmasını engeller.

Devamı »

Kertenkelelerin uzunca ve yuvarlakça olan vücutlarının üzerleri pullu ya da tırtıklıdır. Çoğunlukla dört ayaklı ve pekazı iki ayaklı ya da tamamen ayaksız olurlar. Her ayakta beşer adet parmak ve uçlarında gelişmiş tırnakları bulunmaktadır. Karın pulları sırt ve yanlarda olan pullardan daha büyüktür.

Devamı »

Kertenkeleler alt gurbunu özkertenkelegiller, gekogiller, varangiller, agamagiller, iguanagiller, boncuklu kertenkelegiller, köryılansıgiller gibi çeşitli alile üyeleri bulunur. Kertenkelelerin bugün dünya üzerinde 3000’den fazla türü yaşamaktadır. Soğuk iklimlere fazla dayanıklı olmadıklarından genel olarak çöllük ve sıcak bölgelerde ve tropikal kuşakların kurak bögelerinde çok görünürler. Yer altında, ağaçlar üzerinde yaşayanları bulunduğu gibi, suda yüzenleri, havada uçanları, renk değiştirebilenleri de bulunmaktadır.

Dikenli Kertenkele

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik