Koyun Kategorisi

Ana vatanı Orta Asya olan karagül veya karakul koyunu Türkiye’ye ilk kez 1929’da SSCB’den getirilmiş ama üretimi yaygınlaşmamıştır. Karagül koyunu adını Türkistan da buhara bölgesinde karakul gölü civarında yetiştirildiği için bu koyunlara karagül ismi verilmiştir.Postlarındaki kıllar gül şeklinde olması bu ırkın karagül olarak anılmasına neden olmuştur.Bu ırk Rusyadan Türk yapımı olarak başlamış bütün dünyaya yayılmıştır. Bu hayvanlardan elde edilen kürklere astragan adı verilmiştir. Karagül koyunu, yeni doğan kuzuların postundan elde edilen parlak, kıvırcık ve siyah renkli kürk için de yetiştirilmektedir. Bu değerli kürkler astragan adıyla ünlenmiştir.

Devamı »

Romanov koyunu birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. En önemli özelliği ise yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti dir. Yüksek döl verimine sahip bu ırk, koyun ırkları içerisinde 3- 4 aylık içersinde en erken cinsi olgunluğa ulaşan kyun türü dür. Bununla yanında mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen koyun ırk dır.

Romanov koyunları “Kuzu makinesi” olarak dünya literatürüne geçen ırkını diğer prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran özelliklerinden birisi de, kuzlarında yaşama oranının yüksek olmasıdır. Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere (12-13km) yürüme kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre(12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri ,yaşadıkları bölgelere adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov koyun ırkını vazgeçilmez ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılmaktadır. Romanov koyunu safkan bir ırk olduğundan melezlemede arzulanan melez azmanlığı ile artan kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılıyor.

Romanov koyunlarının Anavatanı Rusya olan kanaatkâr bir ırk olup soğuk ve sıcak iklime uyum sağlamış kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapağıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar,mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlıyor. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir.

Romanov koyunlarının başlıca özellikleri ortalama ağırlıkları ergin canlı ağırlık erkeklerde 55-80 ve dişilerde 40-50 kg civarındadır. 6-7 aylık kuzularda kesim ağırlığı 35 kg dır. Bacakları vücutlarına göre biraz kısadır. Her iki cinsiyet boynuzsuz olup baş ve bacaklarda beyaz lekeler vardır. Dişilerde döl veriminin yüksek oluşuna işaret eden bel çukuru dikkat çekici şekilde belirgin iken erkeklerde ise vücut arkadan öne doğru gelişme gösterip döş kısmı kaslı olup ve yele şeklinde kıllarla örtülüdür. Kuzularda ilk doğduklarında siyah kıl tipi, parlak siyah renkli olup ilerleyen yaşlarda grimsi mavi yapağı görünümüne dönüşür. 100 günlük laktasyonda 150 kg, rekortmen hayvanlardan 200-250 kg civarında süt verir. Sütteki yağ oranı %7,5 olup folik asit miktarı bakımından koyun ırkları içinde en yüksek değere sahip olanıdır. Bir yı içersinde 2 doğum ya da iki yılda 3 doğum özelliğine sahip Romanov ırkında kızgınlık süresi 60 saat civarında olup diğer tüm koyun ırklarından daha uzun süredir.

Romanov koyunları sanal ortamda bin euro dan başlayan fiyatlarla satılmakta dır.

Devamı »

Koyunlar bitkisel besinlerle beslenir ve sürü oluşturma eğilimleri çok yüksektir ve sürü halinde gezereler. Sütünden, etinden, yününden yararlanılan uysal bir hayvanlardır.

Devamı »

Merinos koyunları İspanya’da geliştirilen beyaz ve ince yapağılı koyun türü dür.

Merinos koyunlarının kuyrukları ince olup, kuyruk yağı bütün vücuda yayılmışdır. Canlı ağırlıkları 50-60 kg kadar dır. Et verimleri ve et kaliteleri oldukça yüksektir. Yıllık süt verimleri 20-30 kg, ikizlik doğurganlık oranı % 15-20′ dir. Yün verimleri fazla dır, yıllık 3.5-4.0 kg kadar.

Devamı »

Mor karaman koyunu batıda Eskişehir, Kütahya, Sivas’a kadar, sahil bölgeleri dışında Orta Anadolu’da bölgelerinde yetiştirilir.
Mor karaman koyunları yağlı kuyruklu vücut beyaz renkli yapağı ile örtülüdür. Ağız, burun, göz çevresi, kulak ve ayaklarda siyah lekeli olanlarada rastlanır.
Anaç koyunlarda canlı ağı 40-45 kg araında dır . Süt verimi 50-60 Litre kirli yapağı verimi 1,5-2 kg.dır. 100 koyundan 100 ila 110 arasında kuzu alınır.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik