Horoz Kategorisi

Denizli horozu

Denizli horozu, renk ve vücut yapısıyla ahenkli uzun ve güzel ötüşleriyle, Denizli’nin sembolü olan uzak yörelere kadar isim yapmış yerli bir horoz ırkıdır.

Denizli Horozu’nun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacakları koyu gri ya da mor, ibikleri balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızı ya da kırmızı üzerinde beyaz benekli genel olarak renk, siyah kirli beyaz ortak karışık haldedir. Bazen kanat tüyleri üzerinde kahverengi renkler olur. Al horozlarda ise siyah-kırmızı karışım şeklindedir. Denizli Horozu’nun canlı ağırlığı ortalama 3-3.5 kg civarındadır. Denizli Horozları renklerine, vücut yapılarına ve ibik şekillerine göre üçe ayrılır. Vücut yapılarına göre yüksek boyun, sülün ve küpeli olmak üzere üç tipi vardır. İbik şekillerine göre ise geniş ve dar olmak üzere iki tipi vardır. Renklerine göre demir kır, pamuk kır, kınalı, al, siyah ve kürlü olmak üzere altı tipe ayrılırlar.

Denizli horozunun sesi, tonuna ve netliğine göre sınıflandırılmaktadır. Ses tonuna göre ince, davudi, kalın ses olmak üzere üçe ayrılır. Davudi ses, ince sesle kalın ses arasında ve kalın sese yaklaşan tek bir sesdir. Niteliğine göre net ses, hüzünlü ses, cırlak ses, dalgalı ses (alaycı ses) olmak üzere dörde ayrılır.

Denizli horozlarının birinci yılda ötüş uzunlukları 20-25 sn olmaktadır.

Devamı »

Hin horozu bakımı: Bakımdan kasıt hayvanın ortam şartlarının iyileştirilmesi dir. Yani ortamın nemi, ısısı altlık durumu yemliklerin temizliği suyun kalitesi yemin kalitesi hayvanların sıklığı barınağın güneş alıp almadığı ve hatta buna gürültülü bir yer olup olmadığını da ekleyebiliriz gürültü hayvanlar üzerinde stres etkisi yapmaktadır.

Nem: kümesin nemli olması temre başta olmak üzere birçok mantar hastalıklarının çıkmasına neden olmaktadır.
Isı: Hint horozları için en uygun ısı 20–24 derece dolayındadır. Bu dereceler in daha düşük olması hayvanlarda çok büyük rahatsızlık oluşturmasa da üzerindeki ısılar sıcaklık stresine neden olmaktadır.
Su: hayvanların içtiği su her zaman temiz olmalı özellikle yazın çok çabuk bakteri üreyerek sindirim sitemi rahatsızlıklarına neden olur.
Yem: Yemin kalitesi hayvan yetiştiriciliğin de önemlidir. Güvenilir firmaların yemlerinden alınması yemcinin ve horozcunun yemleri depolama koşulları çok önemlidir nemli yerde saklanan yemler küf üreterek hayvanları zehirleye bilir. Birçok horoz yetiştiricisi bu nedenle hayvanlarını kaybetmişdir. İlaç tedavisi yaptığı halde çözüm alınamaz.
Güneş: Yavru horoz gelişimi için sağlık açısından günüş enerjisi çok önemlidir.

Devamı »

Hint horozları diğer horoz türlerinin tersine kısa ibiklidir ve boyun tüyleri kabarık değildir. Bu horozlar horoz dövüşleri için özel yetiştirilir.

Devamı »

Horoz tavuğun erkek olanına denir.Horozun özel bir ötüşü vardır.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik