Akbaba Kategorisi

Sakallı akbabaların kanat açıklığı 266-282 cm.’dir. Çok iri ve çok etkileyicidir. Arasıra yaptığı ağır kanat vuruşları ile gökyüzünde mükemmel bir şekilde süzülür. Kafası kısa, kuyruğu uzun, kama veya baklava şeklinde, kanatları çok uzundur. Erişkinin gövdesinin üst tarafı kömür grisinden kahverengiye kadar değişir. Siyah sürmeli kafası, uzaktan dikkat çekecek şekilde açık renk görülür. Türkiye’de yasak olmasına rağmen hala avlanmasına devam ediliyor. Her iki ebeveyn de kuluçkaya yatar ve uçmaya başladıktan sonra uzun bir süre bakıma ihtiyaç duyan yavrunun bakımını paylaşır. İki yavrunun yumurtadan çıktığı durumlarda yavrunun birinin yaşama şansını arttırmak için diğer yavru feda edilir. Akbabaların en güçlüsü ve irisi olan bu muhteşem sakallı akbabalar Avrupa’da bir zamanlar hakkında uydurulan öyküler yüzünden çok avlanmıştır.

Devamı »

Büyük, et, leş yiyici bir hayvandır. Kanatlarını sığ bir ‘V’ oluşturacak şekilde hafifçe yukarı kaldırarak süzülürler. Rengi açık kahverengi kafaları ise kısa ve açık renkli, kuyruğu çok kısa ve kare şeklindedir. Kanatları uzun, geniş, parmaklı, firar hattı ombeli ve ‘S’ şeklindedir. Üst tarafları açık karamela kahverenge sahiptir. Uçuş telekleri daha koyu, kanat altı ise iki renk tonundadır ve kanat örtü tüyleri boyunca daha açık çizgiler bulunur. Genç kızıl akbabalar daha parlak kahverengidir ve uçuş telekleri erişkinlerin yıpranmış teleklerinden daha pürüzsüzdür. Kayalık alanlarda gruplar halinde yaşarlar. Tarım ilaçları ve kurt zehirlemesi nediniyle Türkiye’deki en nadir canlı türlerinden biri dir.

Devamı »

İki akbaba bir kayanın üzerinde etrafı gözliyor.

iki akbaba

Devamı »

Akbabaların çoğunun yiyecek seçme alışkanlığı yoktur genellikle leş, dışkı, ara sırada canlı hayvan gibi ne bulurlarsa yerler. Yalnız bazı türleri savunmasız hayvanlara saldırılar.

Devamı »

Akbaba iri, leş yiyen kuşların hepsinin ortak adıdır.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik