Muhabbet Kuşu Kategorisi

Muhabbet kuşumuz yumurta yapmadan önce mutlaka folluğa kum, talaş gibi meteryaller koymalıyız. Çünkü yumurtaların birbirine çarpıp kırılılabilir bunu kum ve talaş benzeri meteryaller engeller. Bunun yanı sıra yumurtları çok sık kontrol etmemeyin çünkü muhabbet kuşları çok sitresli hayvanlardır. Kuluçkaya yatmayabilirler ya da yumurtayı ağızlarıyla folluktan dışarı atarak kırılmasına neden olabilirler. Bu yüzden sessiz bi ortam sağlamak gerekir hatta mümkünse altlarını çok sık temizlememeliyiz ve yem verirken çok dikkatli olmamız gerkiyor. Çünkü muhabbet kuşlarının en çok sitresli oldukları dönem yumurta üzerine kuluçkaya yattıkları dönemdir. Bu dönemde kuşlarımızı bol yemle besliyelimki yeterli gıdayı temin edebilsiler.
Devamı »

Muhabbet kuşları papağanlardan daha iyi konuşmayı öğrenebilir diyebiliriz. Eğer çok uğraşırsanız yüzlerce kelime öğrenebilir ve sorulara cevap verebilir ve çok cümleyi bir arada kullanabilirler. Muhabbet kuşlarını bu hale getire bilmek için çok küçük yavru iken almanız gerekir. Yani yuvadan dışarı çıkıp anne ve baba yardımı olmadan beslenmeye başladığı zaman ayımanız gerekir. Çünkü diğer kuşlarla beraber kalıp çok fazla kuş sesi duyarsa konuşma yeteneğini kaybeder ama daha önce kuş sesi duymamışsa insan sesiyle haşır neşir olursa çok güzel kelimeler öğrenirler. Bununla beraber bir çok kelimeyi sık, sık söylemek gerekir özellikle babacık, canım, annecik gibi tek heceli ve iki heceli kelimelerle başlamak gerekir. Bir iki kelime öğrendikden sonra zaten gerisi gelir. Muhabbet kuşlarına soruya karşılık cevap verme veya cümle kurmayı öğretmek isterseniz geceleri ışığı kapatırken iyigeceler saah kuşunuzla karşılaştığınızdada günaydın diyorsunuz. Ama u kelimeleri gün içersinde bir daha kulanmamalısınız daha sonra göreceksinizki kuşunuz siz ışığı kapattığınızda size iyi geceler karşılaştığınızdada size günaydın diyecek.

Muhabbet kuşlarının çifleşmesi için severek eş tutmaları ve bir, bir buçuk yaşalarına erişmiş olmaları gerekir. Bir sene içiesinde 6 defa çiftleşir ve 5 yumurtadan 36 yumurtaya kadar yumurtlaya bilirler. Çok sık çifleşerek üremelerini isterseniz sağlıklı bir şekilde kalsiyum vitaminler, ballı kraker,mamalar gibi yiyecekler verilerek beslenirse 1 yıl içersinde 36 yumurtaya kadar yumurtlarlar. Muhabbet kuşlarını belirli bir çiftleşme zamanı yoktur ama bahar aylarında, kızgınlık dönemlerinde en fazla üredikleri zamandır.

Evcil muhabbet kuşları çok çeşitli renklere sahiptir. Ani ve büyük oranda ısı değişimlerinden korunmalılar. İnsanlar gibi dünyayı renkli görürler. Yüksek ve ani seslerden çok korkarlar.

Devamı »

Muhabbet kuşları doğada yabani olarak yaşar. Renkleri yeşil, başları sarı ve sırtları enine siyah çizgilere sahiptir. Doğada tohumlar ile beslenirler.Boyları 17-20 cm. kadardır. Muhabbet kuşları 15-16 sene kadar yaşarlar. Bazen yaklaşık 20 sene kadar yaşadıkları da olur.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik