Örümcek Kategorisi

Bolas örümceği iki aşamalı olarak avlanır. İlk etapda örümcek, ucunda yapışkan olan bir ip hazırlayıp pusuya yatar. Örümcek bu yapışkan ipi daha sonra bir kement gibi kullanılanacaktır. Bu arada örümcek avını ilgisini çekmek için çok özel bir kimyasal madde de yayar. Bu, dişi güvelerin erkeklerini çiftleşmeye çağırmak için salgıladıkları “feromon” isimli maddeyle aynıdır. Sahte çağrıya kanan erkek güve kokunun geldiği kaynağa doğru ilerler. Örümceklerin görme duyusu son derece zayıftır ancak güvenin uçarken çıkardığı titreşimleri çok iyi algılayabilirler. Bu sayede örümcek avının kendisine doğru geldiğini hisseder. Burada dikkat çekici olan Bolas örümceğinin hemen hemen kör olduğu halde havada asılı durarak kendi yaptığı bir kement yardımıyla, uçan bir canlıyı yakalayabiliyor.

Devamı »

Her örümceğin hiç öğretilmemesine rağmen hangi şekilde ağ yapacağını bilir ve her örümcek türünün kendine has olan bir ağ şekli vardır. Örümceğin ağı ipeksi telcikleri iplik halinde salgılandığı anda havanın etkisiyle katılaşan albüminsi bir proteindir. Bizim görüdüğümüz her iplik aslında birçok iplikçiğin birleşmesinden oluşur. Bu ipliklerin çapı 0,03 mikrondan fazla değildir. Örümcekler ağı kurarlar ve ipin ucunu tutarak pusuda beklerler. Örümceklere ağ kurarak avlanmayı örümceklere kim öğretti. Bu şüphesiz yüce ALLAH’ ın bir lutfu.
Bazı örümcek türlerinin zehirleri hafifletilerek epilepsi, felç ve erken bunama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Devamı »

Orumcek agının ozelikleri

Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz hayvanlardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik dir. Aynı çaptaki bir çelik telden 2 kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.

Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz, yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.

Örümcek ağı her tarafı yapışıcı değildir. Kurban ağa yakalanınca örümcekler ağın yapışkan kısmı bildiklerinden kendileri de ağa yakalanmadan onun yanına kadar giderler. Örümcekler ağlarını amacına göre farklı şekillerde örerler. Ağdaki ipliklerin de cinsleri yerlerine göre değişikdir. Yumurtaların sarmalanması için ürettiği yumuşak iplik onu aynı zamanda bir uçurtma gibi uçurabilir. Ağın ana yapısı, dairesel kısımları, avı yakalayacak kısmı için elastikiyetleri ve sağlamlıkları değişi ipler üretir.

Devamı »

Tarantulalar saldırgan ve çevik örümceklerdir. Yanlız ve özgür yaşarlar. Böcek ve kendi türlerini yerler.

Devamı »

Örümceklerin kafalarında dört göz bulunur.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik