Pars – Leopar Kategorisi

Dumanlı pars kedigiller ailesinden Güneydoğu Asya’da yaşayan büyük bir kedi türü dür. Uzaktan leopara benzeyen hayvan hakiki büyük kedilerin, tarihsel kökeni eski bir temsilcisi olarak kabul ediliyor.

Dumanlı parsın gövde boyu 90 cm, kuyruk uzunluğu ise 80 cm dir. bu kedilerin büyüklüğü yaklaşık kurt köpeği kadardır. Dumanlı parsın kürkü sarı zemin üzerinde büyük, koyu ve düzensiz şekillerde lekeler taşır. Bu lekelerin her biri içe doğru soluklaşır. Vücut büyüklüğüne oranla bütün kediler içinde en büyük köpek dişlerine sahip olan kedi türü dür..

Dumanlı parsların avları arasında geyikler, yaban domuzları, maymunlar ve kuşlar yeralır. Dumanlı parslarda gebelik süresi yaklaşık doksan gün sürmektedir. Bir batında iki ile dört arasında yavru doğurur. Başlangıçta tek renk sarı olan yavru, karekteristik olan desenlerini ilk yaşam yılı boyunca alır.

Devamı »

Etiketler: , , , ,

Leoparlar evcil sığır ve koyunlara, maymun, geyik ve antiloplara pusu kurarlar. Sinsi, hilekar bir hayvan dır. Evlere girerek evcil köpekleri öl dürür ve götürürler. Maymun ve köpek etine çok düşkündürler. Avını ensesinden ısırarak, boynunu kırarak ya da şahdamarını keserek öldürürler. Çoğunlukla yağmacılara karşı tedbir olarak avını, boynundan sürükleyerek bir ağacın yüksek dalına çıkarır ve yerler. İnsan yiyen Leoparlarda vardır.

Devamı »

Leoparlar pars olarak da bilinir, kedigiller ailesinden Panthera cinsinin 4 büyük kediden biridir. Önceleri leopar, aslan ve panterin melezi olduğu zannediliyordu. Leopar ismi de Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturuldu. İlk doğa bilimciler leopar ve panterleri renkleriyle değil de panterin daha uzun olan kuyruğunu dikkate alarak kuyruk uzunluklarıyla ayırdılar.

Devamı »

Dumanlı pars kedigiller ailesinden Güneydoğu Asya’da yaşayan büyük kedilerdendir. Parslar Uzaktan leopara benzer ve hakiki büyük kedilerin, tarihsel kökeni eski bir temsilcisi olarak kabul edilmektedir.

Dumanlı parsının gövde boyu 90 cm, kuyruk uzunluğu ise 80 cm gelmektedir. Parsları büyüklüğü yaklaşık kurt köpeği kadardır. Kürkünün deseni mermer kedisine  benzemektedir. Dumanlı pars, sarı zemin üzerinde büyük, koyu ve düzensiz şekillerde lekeler taşımaktadır. Bu lekelerin her biri içe doğru soluk bir renge dönüşür. Vücut büyüklüğüne oranla bütün kediler içinde en büyük köpek dişlerine sahip olan kedidir.
Parslar tek başlarına yaşar ve genelde ağaç dallarında hareket ederler. Uzun kuyrukları denge kurmalarına fayda sağlar. Kediler içinde en iyi tırmanıcı olan türdür. Avları arasında geyikler, yaban domuzları, maymunlar ve kuşlar bulunmaktadır. Sıkça bir dal üstünde pusu kurarak aniden sürpriz şekilde yukarıdan atlayarak saldırır.
Parslarda gebelik yaklaşık doksan gün sürmektedir. Bir kerede iki ile dört arasında yavru doğurur. Başlangıçta tek renk sarı olan yavru, karekteristik olan desenlerini ilk yaşam yılı boyunca almaktadır.
Parslar güzel kürkü yüzünden geçmişte önemli ölçüde avlandı. Bugün hala avcılar tarafından takip altında olsa da asıl daha büyük tehtit yağmur ormanlarının tahrip edilmesidir.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik