Tavşan Kategorisi

Islıklı tavşangiller ya da cüce tavşangiller, tavşanımsılar takımına mensub bir familya dır. Kazakistan ve Rusya’nın kurak bölgelerinde yaşayan bir hayvan türü dür. Geçmişleri 44 milyon yıl öncesine giden cüce pikaların çok gelişmiş bir duyma ve görme yetenekleri vardır. Genellikle tavşana benzer ama kuyrukları tavşanın kine göre çok kısadır. Çıkardığı sesden dolayı halk arasında “ıslık çalan tavşan” diye da adlandırılır. Uzunluğu 15 cm. kadardır.Koloniler halinde yerin 40 cm. derinliğine kazdıkları galerilerde barınırlar. Dişi cüce pika, yılda 2-4 kez 7 ile 13 yavru dünyaya getirir. Bu hayvanlar ot ve yaprak yerler ve yuvalarında 8 kiloya yakın ot depolarlar.

Devamı »

Tavşanların beslenmesinde yiyecek yelpazelerini oldukça geniş tutmalıyız. Tek tip beslemek iyi değildir.

Tavşanlara yedirilen hazır yemler vardır. Bunları pet shoplardan, marketlerden, veteriner kıliniklerinden temin edebileceğiniz yemler dir. Bunlar gayet besleyici olsada tek başına bunlar yeterli değildir. Ortalama bir tavşanın günde 35 gr bu yemlerden yemesi gerekir. Bunun haricinde önünde sürekli sınırsız kuru ot, saman, yonca tarzı bitkiler olması gerekir. Bu otlar onların hem kemirme ihtiyaçlarını hemde bağırsaklarındaki florayı dengeleyerek daha katı şekilli dışkı yapmalarını sağlar. Havuç, brokoli, ıspanak, lahana gibi bitkilere bayılırlar. Günde bir tavşana bunlardan yarım kilo kadar verilebilir. Yanlız bularda önemli olan çok iyi temizlenmiş olmaları dır. Çünkü özellikle yeşil sebzeler iyi temizlenmediği zaman ishal problemlerine sebeb olabilir. Bunun dışında bazı meyveri severler elma muz gibi ama bunların verilmesini tavsiye etmiyoruz. Yanlız on günde bir ananas suyu verenilir siniz buda yutdukları tüyleri sindirmelerinde yardımcı olur.

Devamı »

Tavşanları yıkamak gerekmez yıkanmayı sevmezler zaten. Sadece çok aşırı bir kirlenme olursa mesela bahçede üstü çok fazla çamur, toz toprak oldu veya ishal oldu üzerine pislik bulaştı bu gibi durmlarda yıkaya bilirsiniz. Tavşanınızı suyla sabun, şampuan kullanmadan sadece gövdesini yıkamalıyız kafasını yıkamamalıyız.

Çünkü kafa bölümünde kulaklara su kaçma ihtimali var buda mantara sebeb olur ya da ağızdan burundan su kaçıp daha önemli bir hastalığa neden olabilir. Bu nedenle temiz bir tavşanı yıkamaya hiç gerek yok zaten tavşanı yıkamak onu sitrese sokar. Sadece çok aşırı bir kirlenmelerde yıkamalıyız. Eğer illada yıkamak zorunda kalırsak tazikli suyla değilde sadece hafif bir suyla veya nemli bi bezle silmek daha ideal dir. Çünkü çok yoğun bir suyla yıkarsak kurulamakta zor olur ve kurularken fön makinası kullanmamalıyız bu tavşanınımızı çok korkutup sitrese sokar. Bunun yerine bir havluyla ıslaklığı alıp kurutmalısınız. Daha sonra eviniz yeterli sıcaklıktaysa onu kendi halinde bırakın o zaten kenliğinden kurur.

Devamı »

Himalaya tavşanı, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağları’nda yaşayan ve modifikasyon özelliği gösteren bir tavşan türüdür.

Devamı »

Amami tavşanı tavşangiller ailesinden ilkel bir tavşan türü dür.

Amami tavşanının kısa bacakı, siyah postlu ve kısa kulakları olan bir tavşandır. Ormanlarda yaşarlar. Bir kerede en fazla iki yavru doğururlar. Geceleri aktifdirler. Gündüz mağaralar gibi karanlık yerlerde barnırlar.

Devamı »


araba resimleri resim oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler araba Gizlilik