İngiliz Buldog Hakkında Bigi

İngiliz Buldoğu, İngiliz asıllı bir ırkı dır.

İlk başta boğalarla oynanan bir oyunda kullanılmak için yetiştirilen buldog (adı İngilizce boğa köpeği anlamınada gelmetedir ), bu oyun sırasında, her yandan saldırarak boğayı burnundan yakalamakytaydı.

İri kafası, kalın ve son derece dayanıklı gövdesiyle bu tür bir spora çok uygun bir vücut yapısı vardır. 1835’te bu spor yasaklanınca, buldoğun işlevinin sona erdiği düşünüldüyse de, buldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdiler ve bu çok kavgacı, çok savaşçı köpeği sakin, sessiz bir evcil köpeğe dönüştürdüler.

İngiliz buldoğunun, bedeninin geri kalan bölümüne oranla çok iri olan kafası, doğumlarının sezaryenle yapılmasını gerektirmektedir. Yassı yüzü nedeniyle solunum bozukluklarına karşı oldukça duyarlıdır ve sıcaktan çok etkilenirler. Ayrıca kulaklarından da sıkça rahatsızlanırlar. Görünümüne rağmen, hem sevgi dolu, hem güvenilir köpekler dir. Diğer ev hayvanlarıyla ilşkisinde de güvenilir, ama yabancı köpeklerden hoşlanmayan, saldırgan davranabilen bir köpek türü dür. Çocukları sever ama, hoşlanmadığı insanlara karşı sert davranabilirler. Mutlu olabilmesi için insanlardan ilgi görmesi yeterlidir. Horlaması ve salyasının akmasıyla tanınırlar. Apartmanda rahatlıkla yaşayabilirler. Çünkü ev içersinde fazla hareketli değildirler.

Erişkin bir buldoğun ağırlığı 22 kg’ı, omuzdan yere yüksekliği 33-38 cm’yi bulmaktadır.

inigiliz buldog

İngiliz buldog İngiliz buldoğu köpek resimleri resim resimler hayvan hayvanlar


No comments yet.
Konuyla ilgili sorularınızı ve bilgilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

araba resimleri oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler hayvan resimleri