Şivava köpek

Aralık 30th, 2010 | Categories: Köpek | Tags: , , , ,

Şivava veya Çivava dünyanın en küçük köpek türlerinden biri ırkı dır. Diğer bideğişle şivava türü köpeklerin ağırlığı 0,5 – 2,7 kg, omuzdan yere yüksekliği en fazla 13 cm’dir. Kulakları büyüktür. Postu, çeşitli renk karışımları sahip olabilir ama Meksika’da en değerlileri açık kahverengi ve beyaz renkli olanlardır.

Şivava soğu hiç sevmezler ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalı olur. Apartmanda beslemek için uygun bir köpek türü dür.

Bu küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olurlar.

Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklü olanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanması gerekir. Her iki tipte kulak ve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanmalı dır. Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısa kesilmelidir. Şivavalar orta derecede tüy dökerler.

Şivava ‘nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimi vardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir. Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir şivava her ırktan köpekle anlaşabilir.

Şivava savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca bir çocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.

Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.

Şivava inatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır. Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmak ister.

Şivava iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. Çevik oluşu ayak altında kalmadan seri manevralar yapmasına olanak verir.

Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitif pekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadar küçüktür.

şivava köpek evcil hayvanlar hayvan köpek köpekler


No comments yet.
Konuyla ilgili sorularınızı ve bilgilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

araba resimleri oto manzara resimleri güzel manzara araba resimler hayvan resimleri